System Fibaro

System Fibaro (Z-Wave) – Twój sposób na inteligentny dom

Systemy inteligentnego domu są coraz popularniejsze, a dzięki technologii bezprzewodowej ich implementacja staje się niezwykle łatwa. Taki sposób komunikacji stosuje system Fibaro, który – dzięki technologii Z-Wave – jest również niezawodny i bardzo praktyczny. Jak działa system smart home od Fibaro? W jaki sposób instalacja tego typu może ułatwić Ci życie? Wyjaśniamy!

system fibaro

Bezprzewodowy system inteligentnego domu – co warto wiedzieć?

Systemy smart home różnią się między sobą przede wszystkim metodą komunikacji oraz sterowania. Można je podzielić na dwie główne grupy: przewodowe i bezprzewodowe.

Za główny atut systemów bezprzewodowych można uznać łatwość implementacji. Bazują one np. na modułach podtynkowych, które można montować w istniejących puszkach (np. pod łącznikami na ścianie). Nie są potrzebne jakiekolwiek dodatkowe przewody, a cała instalacja i konfiguracja przebiegają dość szybko. Dzięki temu bezprzewodowy system smart home można zainstalować w zasadzie wszędzie – także już po wykończeniu wnętrza. Świetnie nadaje się nawet do wynajmowanych przestrzeni, ponieważ w razie potrzeby można je niemal równie łatwo zdemontować. Brak całej infrastruktury kabli umożliwia też rozbudowę systemu w dowolnym momencie i jego stopniowe tworzenie.

System Fibaro – czym jest i jak działa?

System Fibaro to sposób na bezprzewodowy inteligentny dom. Wyjątkowość tego rozwiązania polega m.in. na zastosowaniu protokołu Z-Wave, który zapewnia stabilną i pewną komunikację. Niekiedy systemy bezprzewodowe mogą stwarzać pewne problemy w zakresie przekazywania sygnałów, ale dzięki Z-Wave można zapomnieć o opóźnieniach na łączach i innych podobnych problemach.

Cały system skonstruowany jest w oparciu o topologię mesh. Oznacza to, że każdy z jego elementów (z wyjątkiem zasilanych bateryjnie) może być jednocześnie odbiornikiem i nadajnikiem. W ten sposób sygnał jest wzmacniany i swobodnie przekazywany nawet na duże odległości. Dzięki temu maksymalny zasięg jest zwiększony 4-krotnie. Dlatego też technologia Z-Wave stosowana przez Fibaro pozwala na montaż urządzeń nawet 160 m od centrali.

System Fibaro – wygodniejsze życie na co dzień

Jakie możliwości daje system Fibaro? Istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym może ułatwić Twoje życie. Jego elementy pozwalają na:

  • sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym,
  • sterowanie gniazdami wtykowymi, urządzeniami (np. kotłami, siłownikami zaworów),
  • sterowanie roletami i żaluzjami,
  • sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi,
  • sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją,
  • monitoring otwarcia okien i drzwi,
  • kontrolę temperatury,
  • kontrolę natężenia oświetlenia,
  • detekcję ruchu, zalania, tlenku węgla, dymu,
  • pomiar i rejestrację zużycia energii elektrycznej.

Co ważne, połączenie wybranych funkcji jest niezwykle łatwe, a podłączenie do internetu pozwala je kontrolować z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki odpowiedniej konfiguracji Fibaro czyni życie prostszym, a dodatkowo pomaga oszczędzać – m.in. poprzez zmniejszenie zużycia energii, ochronę mienia oraz ułatwienie wielu codziennych czynności.

Smart home z Fibaro – jak to wygląda w praktyce?

system fibaro

Wyobraź sobie, że wraz z dźwiękiem Twojego porannego budzika w salonie automatycznie rozsuwają się zasłony, a ekspres do kawy zaczyna się rozgrzewać. Zmniejszone na noc ogrzewanie ponownie włączyło się chwilę wcześniej, aby zapewnić Ci komfortową temperaturę i ułatwić wstanie z ciepłego łóżka. Gdy wyjdziesz z domu, możesz – z poziomu telefonu – upewnić się, że wszystkie okna, drzwi i bramy zostały zamknięte, a w razie jakichkolwiek nietypowych zachowań otrzymasz powiadomienie. Ogrzewanie ponownie jest przykręcane, aby zmniejszyć Twoje rachunki. Gdy wrócisz, będziesz mógł np. łatwo sterować oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz lub skorzystać z jednej z zaprogramowanych scen, aby pojedynczym przyciskiem stworzyć w domu pożądaną atmosferę (np. do nauki, gotowania czy relaksu).

To tylko jeden przykład na praktyczne wykorzystanie systemu smart home i bezprzewodowej technologii Fibaro. Można je bowiem dostosować do indywidualnych potrzeb, dowolnie łączyć i tworzyć własne ustawienia. Warto przy tym zaznaczyć, że aplikacja do obsługi jest bardzo intuicyjna. Dodatkowo można wyposażyć się w piloty, przyciski lub sensory, które pomogą automatycznie dostosowywać warunki w pomieszczeniach.

Smart home Fibaro – jak założyć?

Jak już wspomniano, implementacja systemu Fibaro jest bardzo łatwa i możliwa w zasadzie wszędzie. Warto zaufać w tym zakresie specjalistom, którzy stworzą instalację zgodną z potrzebami i oczekiwaniami użytkownika, uruchomią ją i przeszkolą z jej użytkowania.

Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia – zapraszamy do współpracy! Powiedz nam, czego potrzebujesz, a stworzymy dla Ciebie idealny system Fibaro.

Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego z asortymentem dla inteligentnego domu alcon-sklep.pl